بهینه‌سازی خلاقیت

بهینه‌سازی یعنی انتخاب بهترین عضو از یک مجموعه از اعضای دست‌یافتنی و راهکاری برای تحقق اهداف یا ایجاد تغییرات در نحوه انجام فعالیت‌های MAX سازی یا MIN سازی هزینه‌ها و زمان فرآیندها و … .بهینه‌سازی خلاقیت یعنی الزاماً همیشه ، چیزی که خلاقیت باشد خوب نیست بلکه باید دید که چه نیازی را برطرف می‌کند و آنگاه درباره استفاده و پیاده‌سازی آن خلاقیت ، تصمیم بگیریم. مثلاً طراحی‌ای برای ترکیب موتورسیکلت و خودرو یا مثلاً ایجاد گیت‌هایی باقابلیت ثبت پلاک خودروها در عوارضی‌ها و اتصال آن به سامانه راه و جاده‌سازی برای دریافت عوارض سالیانه از خودروها بجای استفاده از افراد برای دریافت عوارضی .

یکی از مزایای این طرح ، کاهش تصادفات و اتلاف زمان در هنگام شلوغی جاده‌ها در ایام بخصوص مناسبتی مانند عید نوروز است.کما اینکه پلیس‌ راهور نیز چنین سامانه‌هایی برای دریافت جریمه دارد. یا مثلاً پیشرفت طراحی خودروهای کاروان و خلاقیت در آن‌ها چقدر برای بشر کارایی داشت و جذاب بود.

جدیدترین و مجهزترین این خودروها ، دارای پارکینگی برای حمل خودرویی کوچک برای رانندگی در هر شهری است که به آن سفرکرده‌اید.

همچنین کشور در کشور ژاپن ، نازل‌های سوخت در پمپ‌بنزین‌ها به سقف آویزان است تا دیگر نگران این باشیم که باک خودروی ما در سمت چپ قرار دارد یا راست؟ قطعاً برای همه شما اتفاق افتاده است که در صف شلوغ پمپ‌بنزین به خاطر این موضوع ، زمان زیادی را ازدست‌داده‌اید .

آیا تابه‌حال این موضوع که دیگران درب اتومبیل شمارا محکم می‌بندند و نگرانی از این‌که پس از گذشت زمان باید مدت زیادی را در صافکاری برای لگراژ درب اتومبیلتان صرف کنید ، شمارا ناراحت کرده است؟در ژاپن درب تاکسی‌ها به‌طور اتوماتیک و خودکار بسته می‌شود و حتی خودروهای دیگر نیز می‌توانند علاوه بر تاکسی‌ها از آن استفاده کنند.

گفتیم بهینه‌سازی شامل زمان نیز می‌شود. به پاسخ خلاقانه این دانشجو برای صرفه‌جویی در زمان امتحانش توجه کنید:

مثال‌هایی از خلاقیت

  1.  مداد هوشمندی که همه‌چیز را دیجیتالی نشان می‌دهد
  2.  خودکاری که می‌تواند رنگ‌های مختلف به خود بگیرد
  3.  چمدان همه‌کاره‌ای که به چوب‌لباسی و کشو تبدیل می‌شود و می‌توان لباس‌ها را روی آن آویزان کرد.
  4.  صفحه‌کلید لیزری ، این اختراع هوشمندانه زمانی مناسب است که قصد دارید پیامی طولانی را در تلفن هوشمند خود تایپ کنید اما صفحه‌کلید آن برای این کار مناسب نیست.
  5.   چادر مسافرتی خورشیدی‌ای که می‌توان به‌وسیله انرژی ذخیره‌شده آن ، دستگاه‌های مختلف را شارژ نمود و نور در شب نیز تأمین و کف چادر نیز گرم می‌شود.
  6.   ساک ظرف‌شویی که می‌توان بجای ماشین ظرف‌شویی آن را همه‌جا همراه خود برد.
  7.  جاسوئیچی مغناطیسی