نکات کاربردی در ابتدای فصل سرد سال

 در آغاز فصل سرما باید نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید،

اصول ۱۰ گانه

۱- در شروع فصل سرما، از سرویسکاران مجاز شرکتها درخواست کنید ضمن سرویس، تنظیم و راه اندازی وسایل و تجهیزات گازسوز، ایمنی محل نصب وسایل گازسوز را بررسی کنترل کنند. (دودکش ها، شیلنگ گاز، اتصالات و بست ها، دریچه تامین هوا و …)

۲- قبل از روشن نمودن وسایل گازسوز و در طول فصل سرما چند بار به بالای پشت بام رفته و از وجود و سلامت کلاهک H مطمئن شوید. (برای دودکش های معمولی یا بدون فن)

۳- قبل از نصب و روشن کردن بخاری، از مکش مناسب دودکش ها مطمئن شوید. تست مکش دودکش ها قبل از نصب لوله دودکش بخاری ضروری می باشد این کار ساده را می توانید با روشن کردن یک تکه روزنامه و قرار دادن آن روبروی لوله دودکش انجام دهید در صورتیکه دودکش بخاری درست کار کند باید شعله آتش را به سمت خود بکشاند.

🔹 لازم به یادآوری است، شاید دودکش سال پیش درست و سالم بوده باشد اما ممکنست در طی چند ماهی که از بخاری استفاده نکرده اید جسم خارجی، پرنده یا نخاله های ساختمانی درون دودکش افتاده یا کلاهک افتاده باشد.

۴- لوله های قابل انعطاف یا خرطومی که اشتباها بعنوان رابط دودکش استفاده میشوند، اصلا” دودکش نیستند لذا به هیچ عنوان از این لوله ها بعنوان دودکش استفاده نکنید و فوری آنها را با دودکش های فلزی گالوانیزه یا استیل جایگزین کنید.

🔹امکان اتصال و چفت و بست کامل این لوله ها به وسیله گازسوز و دودکش دیوار وجود ندارد و همچنین به آسانی سوراخ های ریزی در بدنه لوله ایجاد می شود و گاز CO یا مونواکسیدکربن از محل اتصالات و این سوراخ های ریز، نشت میکند و سلامت و جان اعضای خانواده را بشدت تهدید می کند.

۵- استفاده از وسایل گاز سوزی که دودکش آنها با عبور از شیشه یا دیوار ساختمان، در نمای ساختمان (سمت کوچه و خیابان یا حیات) یا بالکن ها و حیات خلوت ها رها شده اند، نه تنها مجاز نیست بلکه شدیدا” خطرساز هستند. با این دودکش ها، سلامت و جان شما در خطر است. وزش یک باد شدید می تواند مانع از مکش دودکش شود. این دودکش ها مکش مناسب ندارند و خطر گازگرفتگي را تشدید می کنند.

۶- قبل از نصب بخاری از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. استفاده از بخاریهایی که مجهز به سیستم کمبود اکسیژن (ODS) بسیار با اهمیت می باشد.

۷- از سیستم های آشکار ساز و هشدار دهنده نشت گاز مونواکسید کربن (CO-detector) دارای “تاییدیه یا نشان استاندارد” یا دارای “تاییدیه سازمان های آتش نشانی یا شرکت گاز” استفاده کنید.

۸- در فصل سرما هرگاه در زمان روشن بودن و استفاده از وسایل گازسوز (بخاری، آبگرمکن، شومینه، پکیج، اجاق گاز و حتی موتورخانه مرکزی) در محل زندگی یا محل کار، احساس سنگینی هوا و سر درد و سرگیجه نمودید خطر گازگرفتگی را کاملا جدی بگیرید، فوری درب یا پنجره ای را باز کنید و سپس به بررسی و چک وسایل گاز سوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید. (از آتش نشانی، شرکت گاز یا سرویسکاران مجاز شرکتها کمک بگیرید)

۹- درفصل سرما از پوشاندن تمام درزهای درب و پنجره ها و دریچه های تامین هوای تازه، به بهانه گرمترشدن خانه خوداری نمایید.

🔹دریچه های کوچکی که روی دیوار (معمولا ۳۰ سانتیمتر زیر سقف) یا زیر درب ورودی واحد مسکونی شما تعبیه شده، دریچه های تامین هوای وسایل گاز سوز میباشند، “هرگز مسدود نشوند”.

۱۰- در طول فصل سرما، کارکرد دودکش را با لمس قسمت بالایی لوله رابط دودکش در داخل ساختمان، با سر انگشتان دست تان چک کنید. سرد بودن لوله، نشان از عدم کارکرد صحیح دودکش دارد و ساکنین آن محل در معرض خطر مرگبار “مکش معکوس دودکش” قرار دارند و گاز گرفتگی حتمی است.

 

دکتر علیرضا امیری اسفرجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.