[toc]

کشور آلمان

در حال حاضر حدود ۳۸۰ مرکز آموزش عالی با ۲ میلیون دانشجو در آلمان به انجام فعالیت علمی مشغول هستند. حدودا ۱۲درصد از کل دانشجویان آلمان را، دانشجویان خارجی تشکیل می‎دهند.

مراکز دانشگاهی

در مراکزی که تحت عنوان University هستند، تاکید بر تحقیق و پژوهش می‌باشد و دانشگاه هایی که رشته‌های مهندسی را تدریس می‌کنند بیشتر با دنیای کار و صنعت ارتباط تنگاتنگ می گیرند.

دانشگاه علمی کاربردی (Fachhochschule)

دانشگاه‌هایی هستند که تاکید بیشتری بر روی جنبه کاربردی و عملی رشته های تحصیلی دارند و بیشتر رشته های مهندسی، اقتصادی و مالی را ارایه می‎کنند. فارغ التحصیلان این نوع از دانشگاه ها، آینده شغلی بسیار خوبی دارند و در حال حاضر بسیاری از کارفرماها، فارغ التحصیلان دانشگاه های علمی کاربردی را به فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند.

شروع ترم دانشگاه های آلمان: سپتامبر تا فوریه یک ترم تحصیلی و فوریه تا ژوئن ترم دیگر سال تحصیلی است.

طول دوره های تحصیلی:

دوره لیسانس Bachelor: بین ۶ تا ۸ ترم

فوق لیسانس  Master: بین ۳ تا ۴ ترم

مقطع دکتری PhD: بین ۳ الی ۶ سال

دانشگاه فنی مونیخ:

سال تاسیس:۱۸۶۸

تعداد دانشجویان(تقریبا):۴۰۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

معماری

علم شیمی

مدنی, جغرافیایی و مهندسی محیط زیست

مهندسی برق و کامپیوتر

انفورماتیک

ریاضیات

مهندسی مکانیک

دانشگاه فرایبورگ:

سال تاسیس۱۴۵۷:

تعداد دانشجویان(تقریبا):۲۵۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

دانشکده ریاضی و فیزیک

دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی

دانشکده مهندسی

دانشگاه هامبورگ:

سال تاسیس:۱۹۱۹

تعداد دانشجویان(تقریبا):۴۲۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

گروه شیمی

وزارت علوم

گروه علوم کامپیوتر

گروه ریاضی

گروه فیزیک

مرکز بیوانفورماتیک

مرکز محصولات جنگلی

دانشگاه مونیخ:

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ است یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در مونیخ, آلمان.

سال تاسیس:۱۴۷۲

تعداد دانشجویان(تقریبا):۵۱۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

دانشکده ریاضی, علوم کامپیوتر و آمار

دانشکده فیزیک

کشور انگلستان

۱۰۹ دانشگاه در کل بریتانیا وجود دارد که ۹۱ مورد از آن‌ها در انگلستان واقع شده‌ و تعدادی از آن‌‌ها در فهرست معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. مدارک دانشگاه‌های بریتانیا در تمام نقاط دنیا معتبر و ارزشمند هستند و طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند.

طول دوزه ها یآموزش عالی در انگلیس:

دوره کارشناسی: ۳ الی ۴ سال سه سال

مقاطع کارشناسی ارشد: ۲ سال به دو صورت Course و Research امکان‌پذیر است.

دکتری: به طور متوسط ۳ سال غالبا تنها بر اساس تحقیق صورت می‌پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آمادگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد.

دوره‌های تحصيلی

۱. دوره‌های‌ هنری‌ و حرفه‌ای‌ منتهی‌ به مدرک HNC,HND, College Diploma یا Higher Diploma از دوره‌هايی‌ هستند كه‌ پس‌ از دو يا سه‌ سال‌ تحصيل‌ به‌ دليل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر يا A-Level با نمره‌ تقريبی‌ E و D طی‌ می‌شود.

۲. مدرک Bachelor با سه‌ سال‌ تحصيل‌ يا چهار سال‌ تحصيل‌ با كار توأم‌ (Sandwich Course) است. البته‌ داوطلبان‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌ A-Level می‌توانند در برخی‌ از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ يک سال‌ ابتدايی‌ (Foundation Year) آغاز كنند كه‌ در مجموع‌ اين‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصيلی‌ است. مدرك‌ دوره‌ Bachelor به‌ دو نوع‌ Honours وOrdinary تقسيم‌ می‌شود و مدرك‌ Honours خود به‌ چهار نوع‌ Second ۱ (and 2) ,First و Third تقسيم‌ می‌شود.

بديهی است‌ كه‌ مدرک Honours – First بالاترين، وOrdinary پايين‌ترين‌ سطح‌ را دارد. دوره‌های‌ Bachelor چهار سال‌ تحصيلي و Sandwich Course، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصيل، كار نظارت‌ شده‌ در كارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد كه‌ معمولا به‌ صورت‌ دو شش‌ ماه‌ يا يك‌ سال‌ كارورزی‌ بين‌ سال‌های‌ تحصيل‌ است. اين‌ دوره‌ جنبه‌ عملی‌ يا كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ دارد و امكان‌ اشتغال‌ بيشتری‌ را فراهم‌ می‌آورد.

۳. مدرک (Post Gradute Diploma (PGD كه‌ اخذ آن‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌ HD,HNC,HND در دانشگاه‌های‌ كشور انگلستان‌ ميسر است. اين‌ دوره‌ می‌تواند اولين‌ مرحله‌ از سير تحصيلی‌ دوره‌ Master نيز باشد.

۴. مدرک Master برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گيرد، بلكه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor، مصاحبه‌ و نظر معرف‌ها، دانشجو پذيرفته‌ می‌شود. اين‌ دوره‌ به‌ دو صورت‌ ارايه‌ می‌شود:

درس‌ و پژوهش‌ (By Course): در این حالت دانشجو پس‌ از شش‌ ماه‌ حضور در كلاس‌ و موفقيت‌ در امتحانات، پژوهش‌ كوتاه‌ مدتی را انتخاب‌ می‌كند كه‌ پس‌ از دفاع‌ موفقيت‌آميز از آن، به‌ دريافت‌ مدرک Master نائل‌ می‌شود. اخيراً‌ نظا م‌Modular نيز معرفی‌ شده‌ است. در اين‌ نظام‌ (Modular) دانشجو حق‌ انتخاب‌ نوع‌ كلاس‌های‌ درسی‌ را دارد و با انتخاب‌ حدود ۵-۶ Modul كه‌ هر كدام‌ در حد سه‌ واحد است، تحصيل‌ آغاز می‌شود و سپس‌ انجام‌ پژوهشی‌ مد نظر قرار می‌گيرد. اين‌ دوره‌ معمولاً‌ يک سال‌ طول‌ می‌كشد و شروع‌ آن‌ از اكتبر هر سال‌ است.

با پژوهش‌ (By Research): در حالت‌ By Research كلاس‌ درسی در كار نيست‌ و تنها كار پژوهشی ارائه‌ می‌شود و طول‌ آن‌ معمولاً‌ دو سال‌ است. اين‌ دوره‌ می‌تواند همچون‌ دوره‌ دكترا در اكتبر، ژانويه‌ و آوريل‌ آغاز شود.

۵.  مدرک (Master of Engineering (MEng شامل چهار يا پنج سال تحصيل پس از دوره متوسطه است. اين دوره با تاكيد بر كار گروهی به منظور ارتقای توانمندی‌های صنعتی دانشجويان ارائه می‌شود. در اين دوره دانشجو بايد در سال‌های اول و دوم تحصيل معدل مناسب كسب کند تا بتواند دوره MEng را ادامه دهد. در غير اين صورت دوره را سه ساله به پايان برده و مدرك BEng دريافت می‌کند.

تفاوت اصلی دوره‌های چهار و پنج ساله به شرح زير است:

تعداد واحدهای گذرانده شده: به اين صورت كه در دوره پنج ساله بيشتر و عميق تر گذرانده می‌شود.

نوع پروژه انجام شده: در دوره چهار ساله پايان نامه ارائه نمی‌شود و فقط يك Disertation كه مشابه گزارش كار آزمايشگاهی است توسط دانشجو ارائه می‌شود، ولی در دوره پنج ساله دانشجويان حدود يك سال در صنعت بر روی يک پروژه به عنوان پروزه فارغ التحصيلی كار می‌كنند كه در نهايت منجر به ارائه يک پايان‌نامه می‌شود.

۶. مدرک M.Phil اين‌ دوره‌ اولين‌ مرحله‌ دوره‌ دكترا (Ph.D) است، اما به‌ صورت‌ مستقل‌ نيز بعد از دوره‌های Bachelor ياMaster در بعضي از دانشگاه‌ها و رشته‌ها ارائه‌ می‌شود.

۷. مدرک Ph.D این دوره‌ منحصراً با پژوهش‌ است‌ و در اين‌ پژوهش‌ بايد مجهولی كشف، يا موضوع‌ جديدی در يكي از رشته‌های علوم‌ ارائه‌ شود. مدت‌ متوسط‌ اين‌ دوره‌ سه‌ سال‌ است‌ و در بعضی موارد برای بالا بردن‌ توان‌ نظری دانشجو چند درس‌ يا سمينار نيز ارائه‌ می‌شود.

در نظام‌ تحصيلی انگلستان‌ اخذ مدرک Ph.D. مستقيما پس‌ از دوره‌ Bachelor نيز ممكن‌ است، كه‌ در اين‌ صورت‌ باید دانشجو از وضعيت‌ علمی كاملاً مطلوبی برخوردار باشد.

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

۱. مدارک BTEC HigherHD, HNC, HND و كليه‌ مدارك‌ با دو يا سه سال‌ تحصيل‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدرک Bachelor نمی‌شود بعد از ديپلم‌ دبيرستان، «كاردانی» ارزشيابی می‌شود.

۲. مدارک ذكر شده‌ در بند يك‌ به‌ همراه Diploma یک سال‌ تحصيل‌ يا (Postgraduate Diploma (PGD در مجموع، «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۳. مدرک PGD بعد از كارشناسی فقط‌ صحت‌ صدور صادر می‌شود.

۴. مدارک MEng  چهار ساله تمام وقت با ارائه ديپلم دوازده ساله دبيرستان يا مدارک پيش دانشگاهی ايران يا معادل آن «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۵. مدارک MEng  پنج ساله تمام وقت با ارائه ديپلم دوازده ساله دبيرستان يا مدارک پيش دانشگاهی ايران يا معادل آن «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۶. مدارک Master By Course با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۷. مدارک Master By Research با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسيی ارشد» ارزشيابی می‌شود.

۸. مدارک M.Phil در صورت انجام يک سال تحصيل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی ارشد يا دو سال تحصيل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی و ارائه پايان‌نامه به ماخذ کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشيابی است.

۹. مدرك‌ Architecture Diploma با دو سال‌ تحصيل‌ بعد ازB.A. يا معادل‌ آن‌ در معماری، “كارشناسی ارشد” ارزشيابی می‌شود.

۱۰. مدارک Ph.D با شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی ارشد، «دكترا» ارزشيابی می‌شود.

برترین دانشگاه های انگلستان:۲۰۱۹

شروع سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اول اکتبر (دهم مهرماه) است. هر سال تحصیلی شامل سه ترم پاییزه، زمستانه و بهاره است.

انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است.

دانشگاه‌های انگلستان و مؤسسه‌های تحقیقاتی‌شان ۱۰۷ برندۀ جایزۀ نوبل تربیت کرده‌اند.

بر‌اساس پژوهش‌های شورای فرهنگی انگلستان در سال ۲۰۱۵ ، ۳۸ درصد از برندگان جایزۀ نوبلِ تحصیل‌کرده در خارج از کشور خودشان، در انگلستان تحصیل کرده بودند.

انگلستان صاحب رتبۀ دوم جهان در قدرت سیستم آموزشی است

دانشگاه کمبریج:

سال تاسیس:۱۲۰۹

تعداد دانشجویان(تقریبا):۲۰۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

انرژی, مکانیک سیالات, و در توربوماشین

مهندسی برق

مکانیک, مواد و طراحی

مهندسی عمران

ساخت و مدیریت

اطلاعات مهندسی

دانشکده علوم کامپیوتر & فن آوری

آزمایشگاه کامپیوتر

دانشکده مهندسی شیمی & بیوتکنولوژی

دانشگاه آکسفورد:

سال تاسیس:۱۰۹۶

تعداد دانشجویان(تقریبا):۲۳۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

الکترونیکی مرکز تحقیقات OXFORD

گروه علوم کامپیوتر

گروه علوم مهندسی

موسسه ریاضی

دانشگاه وارویک:

سال تاسیس:۱۹۶۵

تعداد دانشجویان(تقریبا):۲۴۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

علوم کامپیوتر

مهندسی

دانشگاه Bath:

سال تاسیس:۱۹۶۶

تعداد دانشجویان(تقریبا):۱۷۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

معماری و مهندسی عمران

مهندسی شیمی

الکترونیک و مهندسی برق

مهندسی مکانیک

کشور اسپانیا

ورود به دانشگاه های اسپانیا امریست که سالانه هزاران دانشجوی بین المللی ان را انتخاب می کنند.زبان تحصیل در اسپانیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد. اما برخی از دانشگاه های اسپانیا زبان تحصیل به انگلیسی نیز می باشد. تحصیل در اسپانیا بسیار کم هزینه و به نوعی نیمه رایگان است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد، اسپانیا دانشگاه هایی با رنکینگ های بالا را نیز در خود جای داده است. مجموعه این عوامل می تواند متقاضیان را به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا ترغیب نماید. بدین جهت در این مطلب دانشگاه های اسپاینا را معرفی می کنیم و تعدادی از دانشگاه های برتر اسپاینا را مورد بررسی قرار می دهیم .به طور کلی ۱۳ دانشگاه اسپانیا در رتبه بندی QS جهان در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. هم چنین بیشتر دانشگاه های اسپانیا در شهر مادرید(پایتخت) و بارسلونا تمرکز یافته اند.

دانشگاه بارسلونا(University of Barcelona)

دانشگاه بارسلونا در جایگاه ۱۶۶ از بین بهترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۵ قرار دارد. این دانشگاه بسیار قدیمی است و در واقع دارای قدمتی قرون وسطایی است و در سال ۱۴۵۰ تأسیس گردیده است. همین دانشگاه مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل است. این دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده و ۱۰۰ گروه می باشد که برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد است. هم چنین دانشگاه بارسلونا در برخی از رشته های تحصیلی جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است.

دانشگاه مستقل بارسلونا(Universitat Autònoma de Barcelona)

این دانشگاه در نزدیکی شهر بارسلونا در سال ۱۹۶۸ تأسیس شد و دارای ۴ اصل: آزادی در انتخاب مدرس، آزادی در پذیرش دانشجویان، آزادی در ایجاد برنامه های درسی،آزادی در اداره سرمایه دانشگاه است . دانشگاه مستقل بارسلونا، در زمینه پژوهش و پرورش یک مؤسسه پیشرو است. این دانشگاه دارای ۵۷ دپارتمان در علوم انسانی ، حیات و علوم اجتماعی است و دارای ۱۳ دانشکده است. این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه اسپانیا شناخته می شود.

دانشگاه اتونوما مادرید(Universidad Autónoma de Madrid)

این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ تأسیس گردیده است و با نام دانشگاه خود مختار مادرید یا دانشگاه UAM نیز شناخته می شود. دانشگاه خودمختار مادرید در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در رتبه ۱۸۶ قرار دارد. دانشگاه اتونوما مادرید، هم چنین نهمین دانشگاه برتر جهان در بین ۵۰ دانشگاه جدید التأسیس می باشد. دانشگاه اتونوما دارای۵۹ دپارتمان و  7 دانشکده است که دانشکده حقوق آن اعتبار بسیار بالایی دارد. این دانشگاه درای سه پردیس است.

دانشگاه اتونوما دی بارسلونا (Universitat Autónoma de Barcelona)

این دانشگاه نیز در سال ۱۹۶۸ تأسیس گردیده است و در جایگاه ۱۹۰ بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه اتونوما بارسلونا دارای ۱۳ دانشکده است و هم چنین به منظور ایجاد یک جامعه دانشگاهی قوی پژوهشی و تمرکز فعالیت های مختلف دارای یک پردیس مرکزی است.

دانشگاه کامپلوتنس مادرید(Universidad Complutense de Madrid)

این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا است و البته از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی جهان است. قدمت این دانشگاه به ۱۲۹۳ برمیگردد. نام قدیمی این دانشگاه نیز Estudio de Escuelas Generales de Alcalá می باشد. این دانشگاه در سال ۱۷۸۵ برای اولین بار در کل جهان به یک دانشجوی دختر درجه دکترا را اهدا نمود. دانشگاه کامپلوتنس ماردیددر رتبه بندی QS  در رتبه ۲۲۶ قرار دارد. هم چنین دانشگاه کامپلوتنس در رشته دندانپزشکی جزو ۵۰ دانشگاه برتر جهان است. گفتنی است که تاکنون ۷ فارغ التحصیل این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل گردیده اند.

دانشگاه ناوارا(University of Navarra)

دانشگاه ناوارا در سال ۱۹۵۲ به عنوان یک دانشگاه خصوصی تأسیس شد. بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند. پردیس اصلی این دانشگاه در پامپلونا و سن سباستین قرار دارد. این دانشگاه دارای یک موزه جدید هنر معاصر نیز می باشد. دانشگاه ناوارا در رتبه بندی QS در جایگاه ۲۲۶ بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

دانشگاه پمپی فابرا(Universitat Pompeu Fabra)

این دانشگاه از جدیدترین دانشگاه های اسپانیا است و در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در جایگاه ۲۹۵ قرار دارد. نام این دانشگاه برگرفته از یک زبان شناس معروف بدین نام است. این دانشگاه که در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده است؛ در شهر بارسلونا قرار دارد. این دانشگاه در سه دانشکده علوم اجتماعی و انسانی، علوم سلامت و زندگی و ITC  و علوم ارتباطات فعالیت می کند.

دانشگاه سالامانکا(Universidad de Salamanca)

دانشگاه سالامانکا نیز از قدیمی ترین دانشگاه های اسپانیا است و در سال ۱۱۶۴ تأسیس شده است. این دانشگاه در استانی به همین نام قرار دارد. دانشگاه سالامانکا اولین مرکز آموزش عالی اسپانیا بود که عنوان دانشگاه به آن اعطا شد. این دانشگاه معمولاً در زمینه های علوم اقتصاد و علوم سیاسی و اکتشافات علمی مشهور است. هم چنین دانشگاه سالامانکا برای دانشجویان خارجی و دانشجویان علوم انسانی و حقوق دوره های زبان اسپانیایی را با کیفیت عالی ارائه می دهد. این دانشگاه دارای ۱۶ دانشکده می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا(Universitat Politècnica de Catalunya)

این دانشگاه معروف به دانشگاه UPC بزرگترین دانشگاه مهندسی در اسپانیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۱ از به هم پیوستن دو دانشگاه مهنسی و معماری که متعلق به قرن نوزده بودند، تأسیس شد. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا،عضو شبکه بهترین مدیران صنعتی اروپا است. این دانشگاه عضو فدراسیون های دانشگاهی مختلف نظیر کنفرانس دانشگاه های اروپایی برای تحقیقات و آموزش مهندسی فشرده (CESAER) و (UNITECH) است. این دانشگاه  دارای ۱۷ دانشکده است.

کشور فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه به مراتب ارزانتر از هزینه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی است.

بیش از ۳۰۰۰ مؤسسه شامل ۹۰ دانشگاه ۲۴۰ مدرسه عالی مهندسی ۲۳۰ مدرسه عالی بازرگانی و ۲۰۰ مؤسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره وجود دارد.

ترم پاییز معمولا در اواخر ماه سپتامبر و ترم بهار معمولا در اوایل فوریه شروع می شود و در پایان هر ترم امتحانات جامع برگزار می شود.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه کاملا رایگان است و شغل محسوب می شود.

یا ۴ سال می باشد که فقط شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد.

سال تحصیلی

ترم پاییز معمولا در اواخر ماه سپتامبر و ترم بهاره معمولا در اوایل فوریه آغاز می‌شود و در پایان هر ترم امتحانات جامع برگزار می‌شود. (زمان شروع تحصیل: غالبا شهریور)

زبان تحصیل : زبان فرانسه در دانشگاههای دولتی

زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی

طوا دوره های تحصیل در فرانسه:

نوع مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه : ۳ سال

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه : ۲ سال

مدت تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه :  ۳ الی ۵ سالدانشگاه: رتبه ممتاز وزارت علوم و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

دوره های تحصیلی:

دوره اول يا قبل از ليسانس (سیکل اول)

۱. Diplome d’Etude Universitaire Général) DEUG) يا ديپلم تحصيلات عمومی دانشگاهی

۲. Brevet de Technicien Supérieur) BTS) یا گواهينامه تکنسين عالی

۳. Diplome Universitaire de Technologie) DUT) یا ديپلم مؤسسه های فناوری دانشگاهی

۴. Diplôme d’Etudes Universitaires Scientifiques et Techniques) DEUST) ديپلم تحصيلات دانشگاهی علمی و فنی

کليه دوره های يادشده شامل حداقل دو سال تحصيل بعد از ديپلم متوسطه است که به موازات سيستم‌های جديد شامل ۱۲۰ واحد اروپايی است.

۵. Licence یا Licence Professionelle: به طور متعارف شامل ۶ ترم يا سه سال تحصيلات نظری، روش شناختی و کاربردی است که ۱۸۰ واحد را دربر می‌گيرد (هر ترم ۳۰ واحد). شرط ورود به اين دوره داشتن ديپلم دبيرستان يا مدرک معادل آن است. دارندگان مدارک DUT و BTS با يک سال تحصيل می‌توانند Licence Professionelle را دريافت کنند.

۶‌‌‌. Maitrise: يك‌ سال‌ تحصيل‌ بعد از Licence يا چهار سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان (طول‌ دوره‌ ‌‌مجموعاً چهار سال) را دربر می‌گيرد.

۷. Maitrise de Science et de Gestion) MSG) وMaitrise de Science et Technique) MST): شامل حداقل چهار سال تحصيل بعد از ديپلم، يا دو سال تحصيل بعد از DEUG و دوره‌های مشابه يا يک سال تحصيل بعد از Licence است.

شامل حداقل چهار سال تحصيل بعد از ديپلم، يا دو سال تحصيل بعد از DEUG و دوره‌های مشابه  يا يک سال تحصيل بعد از Licence است.دوره های تحصیلی:

دوره دوم يا بعد از ليسانس (سيکل دوم)

مقاله‌ مرتبط:

با برترین دانشگاه های فرانسه آشنا شوید

۱.Master: شامل دو سال (چهار ترم) آموزش و پژوهش، گذراندن ۱۲۰ واحد اروپايی و به همراه پايان نامه است و سال اول و دوم آن به ترتيب به Master I و Master II شناخته می‌شود. اين دوره به دو صورت ارائه می شود:

Master de Recherche يا پژوهشی؛ دو سال درس و پژوهش، ۱۲۰ واحد اروپايی و پايان‌نامه.

Master Professionel يا حرفه‌‏ای؛ دو سال درس و کار حرفه‌ای، ۱۲۰ واحد اروپايی و پايان‌نامه.

۲. Diplome Ingenieur شامل حداقل پنج سال تحصيل بعد از ديپلم متوسطه يا هنرستان يا سه سال بعد از DEUg يا دوره آمادگی موسوم به Préparatoire و به همراه پايان‌نامه است.

۳. Diplme d’Etudes Approfondies) DEA) و DESS دوازده‌ تا هجده‌ ماه‌ تحصيل‌ بعد از دوره‌ Maîtrise كه‌ شامل‌ دو مرحله‌ درس‌ و پژوهش‌ و به همراه پايان‌نامه است.

۴.  ديپلم‌‌های معماری موسوم به‌DPLG،DESA: شامل ۴٫۵ تا پنج سال تحصيل بعد از ديپلم متوسطه به همراه پايان‌نامه است.

۵. Magistrat: شامل حداقل پنج سال تحصيل بعد از ديپلم متوسطه يا هنرستان و به همراه پايان‌نامه است.

سيکل سوم

Doctorat شامل حداقل سه سال پژوهش پس از Master de Recherche يا به عبارتی هشت سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان و گذراندن واحدها بر اساس نظر Ecole Doctorat می‌شود و همراه پايان‌نامه است.

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصیلی

۱. مدارک DUT، BTS، DEUG، DEUST به مأخذ «کاردانی» ارزشيابی می‌شوند.

۲. مدرک Licence «کارشناسی» ارزشيابی می‌شود.

۳. مدرک Licence Professionnelle «کارشناسی حرفه‌ای» ارزشيابی می‌شود.

۴. مدرک Maitrise و نيز مدارک MSG و MST به مأخذ «کارشناسی» ارزشيابی می‌شوند.

۵. مدرک Master برای دوره پژوهشی (Recheche) «کارشناسی ارشد» و برای دوره حرفه ای (Professionnel) «کارشناسی ارشد حرفه‌ای» ارزشيابی می‌شود.

۶. مدارک DEA و DESS به مأخذ «کارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شوند.

۷. مدارک Diplome Ingenieur به مأخذ «کارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شوند.

۸. مدارک DPLG ،DESA : به مأخذ «کارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شوند.

۹. مدرک Magistrat به مأخذ «کارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شوند.

۱۰. مدارک معماری موسوم به DPLG و DESA به مأخذ «کارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شوند.

۱۱. کليه مدارک Doctorat «دکترا» ارزشيابی می‌شوند.

دانشگاه های برتر فرانسه:

دانشگاه پاریس دیدرو:

سال تاسیس:۱۹۷۰

تعداد دانشجویان(تقریبا):۲۶۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

علوم & فن آوری

علوم کامپیوتر

ریاضیات

موسسه دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه بوردو:

سال تاسیس:۱۴۴۱

تعداد دانشجویان(تقریبا):۵۳۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

دانشکده علوم & فناوری =

وزارت علوم و فناوری

دانشگاه گرنوبل آلپ:

سال تاسیس:۱۳۳۹

تعداد دانشجویان(تقریبا):۴۵۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

دانشکده مهندسی این دانشگاه به طور رسمی در سال ۱۸۹۴ تاسیس شد

دانشگاه پیر و ماری کوری:

سال تاسیس:۱۹۷۱

تعداد دانشجویان(تقریبا):۳۲۰۰۰

از نوادگان مستقیم از دانشگاه سوربن تاریخی, UPMC دانشگاه فرانسوی با رتبه بندی جهانی ۷ در اروپا و۳۶ در جهان. UPMC شامل تمام علوم عمده, مانند ریاضیات (۵ام در جهان); علم شیمی; فیزیک; الکترونیک; علوم کامپیوتر; مکانیک;

دانشگاه مونپلیه:

سال تاسیس:۱۲۸۹

تعداد دانشجویان(تقریبا):۴۱۰۰۰

مدارس / کالج / گروه ها / دوره های آموزشی / دانشکده/(همگی مربوط به گروه مهندسی):

دانشکده علوم

موسسه آمادگی برای اداره کل (IPAG)

POLYTECH مونپلیه

کشور ایتالیا

مقاطع تحصیلی: لیسانس و فوق لیسانس و دکترا

تحصیل در ایتالیا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان، سومین کشور دنیا و نخستین کشور در اروپا است.

در ایتالیا دانشگاه‌های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه‌های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

ادامه تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است.

دانشگاه های ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. بر اساس یک آمار در سال ۲۰۱۸، بالغ بر ۳۰ دانشگاه این کشور در رتبه زیر ۹۰۰ دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. هم چنین ایتالیا در رشته های خاصی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی شهرت جهانی دارد.

پذیرش مقطع کارشناسی در ایتالیا:

امکان پذیرش در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی وجود دارد. تنوع رشته ها به زبان ایتالیایی بیشتر است.

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی : ۳ تا ۴ سال  ۱۲۰ واحد درسی

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد:

جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان عموما ۲ مرتبه در سال امکان اقدام کردن وجود دارد که مربوط به ترم ژانویه و ترم سپتامبر می شود. معمولا در ترم سپتامبر دانشگاه ها تعداد رشته های بیشتری ارائه می کنند. پروسه پذیرش معمولا بین ۳ تا ۴ ماه به طول می انجامد.

زبان تحصیل در ایتالیا : ایتالیایی و انگلیسی

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد : ۲ سال

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا : ۳ الی ۵ سال

سیستم اموزشی در ایتالیا:

دانشگاه پلی تکنیک میلان | Politecnico di Milano:

میلان از شهرهای شمالی ایتالیاست و فاصله اش تا رم، پایتخت ایتالیا، حدود ۵۰۰ کیلومتر است.  یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا، دانشگاه پلی تکنیک است دانشگاهی که به محل تحصیل علاقمندان به رشته های مهندسی شده است. رتبه ۱۷۰ در رنکینگ QS این دانشگاه را تبدیل به بهترین دانشگاه ایتالیا کرده است اگر علاقمند به رشته های مهندسی عمران، معماری، طراحی، مهندسی مکانیک هستید می توانید روی این دانشگاه حساب ویژه ای باز کنید. یکی از معروف ترین فارغ تحصیلان این دانشگاه جولیو ناتا (Giulio Natta) شیمی دان معروف است که موفق شد در سال ۱۹۶۳ به خاطر تحقیق روی پلیمرها به جایزه نوبل دست پیدا کند. دانشگاه پلی تکنیک میلان با ۴۲ هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه فنی ایتالیاست و با ثبت نام در آن می توانید در رشته های مهندسی، معماری و طراحی دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را بگذرانید. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه شهر میلان است.

دانشگاه بولونیا | Università di Bologna:

این دانشگاه که سال ۱۰۸۸ تاسیس شده یکی از اولین دانشگاه های دنیا و یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیاست به طوری که اسم آن همیشه در بین بهترین دانشگاه های کشور دیده می شود. این دانشگاه شامل ۳۳ گروه آموزشی و ۱۱ مدرسه است و در رشته های کشاورزی، دامپزشکی، میراث فرهنگی، مهندسی و معماری، اقتصاد، مدیریت، و آمار، زبان خارجی، تفسیر و ترجمه، حقوق، علوم سیاسی، روانشناسی، علوم تربیتی، علوم تجربی، داروسازی، بیوتکنولوژی، هنرو علوم انسانی خدمات آموزشی ارائه می دهد. دانشگاه بولونیا دومین دانشگاه بزرگ ایتالیاست به طوری که حدود ۸۵ هزار دانشجو در ۲۳ دانشکده ی این دانشگاه  مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در زمینه‌ی سازگار کردن سیستم‌ها و مدراک تحصیلی آکادمیک در اروپا پیشرو بوده و ایده ی پیمان بولونیا از این دانشگاه  بوده است. با اینکه بیشتر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، اما در آن رشته هایی به زبان انگلیسی هم پیدا می شود. (در دانشگاه برای دانشجویان بین المللی دوره‌هایی برای یادگیری زبان ایتالیایی برگزار می شود.)

دانشگاه پیزا | University of Pisa:

شهر پیزا وبرج کج معروفش، این شهر یکی از بهترین شهرهای دانشجویی ست و حتی نیمی از جمعیتش هم دانشجو هستند. حدود ۵۴ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که از این تعداد بیشتر آن ها از از دیگر مناطق به اینجا آمده اند و تعدادی هم بین المللی اند. این دانشگاه که در سال ۱۳۴۳ تاسیس شده ۱۹ امین دانشگاه قدیمی دنیاست و شخصیت های معروفی مثل گالیله در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

موسسه بین المللی لورنزو مدیچی | Lorenzo de’ Medici ، فلورانس:

دانشگاهی که در قلب توسکانی در احاطه ی بناهای تاریخی قرار دارد و آموزش در آن به زبان انگلیسی است. در این دانشگاه امکان تحصیل در بیش از ۴۰۰ رشته را دارید که همه ی آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه میلان

از مشهورترین دانشگاه های ایتالیا، دانشگاه میلان است که دوره های پیشنهادی زیادی نیز برای دانشجویان دارد. سه دوره کامل از رشته های این دانشگاه که عبارتند از اقتصاد، انفورماتیک و رشته های دانشکده ی پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می­شوند. همچنین یک سری برنامه تحت عنوان ورود به سطح وجود دارد که در طی آن دانشجویان ۴۵ تا ۶۰ واحد را به زبان انگلیسی می­گذرانند و بقیه واحد ها به زبان ایتالیایی نیز تدریس می­شود. در مقطع دکترا، دانشگاه میلان ۲۱ دوره در غالب رشته‌های متعدد پیشنهاد می‌دهد.

کشور نروژ

تحصیلات رایگان در دانشگاه های نروژ و همچنین کیفیت بسیار بالای دانشگاه های نروژ بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل را به سوی کشور نروژ سوق میدهد.

تحصیل در نروژ در اکثر مقاطع و در رشته های تحصیلی : زبان انگلیسی

تحصیل رایگان برای همه­ی دانشجویان بین المللی.

طول دوره ی های تحصیلی:

لیسانس: حدودا ۳ سال

فوق لیسانس: در نروژ دو دوره وجود دارد. یک اینکه شما بخواهید مدرک کارشناسی ارشد به صورت آکادمیک را داشته باشید که در این صورت باید در دوره ی جامع شرکت کنید و نیز اگر تمایل به گرفتن مدرک کارشناسی ارشد تخصصی داشته­باشید باید دوره ی مقطعی را گذرانده و موفق به کسب مدرک فوق لیسانس تخصصی شوید.

دکتری : دارای دو مرحله ی علمی و مطالعاتی است. پس از گذراندن دوره ی فوق لیسانس (دانشجو می­بایست پروژه های تحقیقاتی را بگذراند) یا جامع می­توانید در دوره ی دکتری دانشگاه­های نروژ شرکت کنید.

دانشگاه اسلو (University of Oslo):

دانشگاه اسلو بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه نروژ می­باشد که در شهر اسلو ( پایتخت نروژ ) و در سال ۱۸۱۱ تاسیس شده­است . این دانشگاه در ابتدا نام خود را از پادشاه نروژ گرفته بود و به نام دانشگاه شاهنشاهی فردریک بود ولی در سال ۱۹۳۹ نامش به دانشگاه اسلو تغییر کرد . دانشگاه اسلو دارای ۸ دانشکده ( دانشکده پزشکی، دانشکده داندانپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده الهیات، دانشکده علوم انسانی، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده علوم آموزش و پرورش ) میباشد. همچنین این دانشگاه حاوی یکی از بزرگترین کتابخانه های اروپا با بیش از ۳٫۶ میلیون جلد کتاب میباشد. این نکته حائز اهمیت است که بدانید که در این دانشگاه در حدود ۱۸ درصد از هیئت علمی و ۲۶ درصد از دانشجویان دکتری، خارجی می­باشند . تا کنون ۵ نفر از دانش آموختگان این دانشگاه موفق به کسب مدال نوبل شده­اند. دوره های کارشناسی مانند بقیه دانشگاه های نروژ به زبان نروژی ارائه می­شود . ولی در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می­گردد. دوره های دکتری در این دانشگاه مبتنی بر تحقیق­است که دانشجویان برتر و با استعداد را جذب می­کند.

دانشگاه برگن (University of Oslo):

دانشگاه برگن نروژ در سال ۱۹۴۶ در شهر برگن که در سواحل غربی نروژ قراردارد تاسیس شده­است. شهر برگن دومین شهر نروژ از لحاظ جمعیت است و هم­چنین این شهر یکی از مراکز صنایع نفت خام و گاز طبیعی می­باشد. موزه تاریخ طبیعی دانشگاه برگن حتی قبل از تاسیس دانشگاه نیز فعالیت­های علمی داشته است. این موزه از غنی ترین موزه های تاریخ طبیعی اروپا می­باشد. دانشگاه برگن دارای ۶ دانشکده(دانشکده علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی، دانشکده پزشکی و داندانپزشکی، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم اجتماعی ) می­باشد. جالب است بدانید یک سوم فارغ التحصیلان مقطع دکتری دانشگاه برگن ، دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه فنی و علوم طبیعی  نروژ (Norwegian University of (Science and Technology:

دانشگاه علم و صنعت نروژ که به دانشگاه NTNU  مشهور است یکی از معروف­ترین و مهمترین دانشگاه های نروژ می­باشد که در شهر تروندهایم نروژ قرار دارد. و در سال ۱۹۱۰ تاسیس شده است. این دانشگاه ارتباط بسیار زیادی با بخش صنعت به خصوص با صنعت نفت دارد. دانشگاه NTNU هم اکنون با ۳۹۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف رشته های مختلفی را ارائه می­نماید.

دانشگاه علوم زیستی نروژ NBU  (Norwegian University of Life Sciences ) :

دانشگاه NBU  نروژ در سال ۱۸۵۹ در شهر کوچک آس در نزدیکی اسلو تاسیس شده است. این دانشگاه در ابتدا یک مدرسه کشاورزی بود ولی با گسترش فعالیت آن تبدیل به دانشگاه شد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۲۰۰ دانشجو داشته که در سه دانشکده ( دانشکده علوم و تکنولوژی محیط زیست ، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده دامپزشکی و علوم پزشکی ) به تحصیل مشغول هستند. این دانشگاه درپروژه هایی که مربوط به محیط زیست و انرژی­های تجدید پذیر هستند تحقیقات زیادی را انجام می­دهد. این دانشگاه دارای دو کمپس می­باشد که کمپس بسیار زیبای شهر آس مفروق می­باشد.

دانشگاه آگدر(University of  Agder):

دانشگاه آگدر دانشگاهی جدید است که در سال  1994 بنیان نهاده شد است  . این دانشگاه دارای ۷  دانشکده میباشد که عبارتند از دانشکده بهداشت و علوم ورزشی ، دانشکده علوم انسانی و آموزش و پرورش ، دانشکده هنرهای زیبا ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده مهندسی وعلوم ، دانشکده کسب و کار و حقوق ، و واحدی به نام آموزش و پرورش معلم . دانشگاه آگدر در رشته های متنوعی و در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دانشجو میپذیرد. مورد بسیار جالبی که در سایت این دانشگاه به چشم میخورد این است که محل هر کدام از دانشجویان خارجی را در روی نقشه علامت گذاری کرده که هم اکنون یک ایرانی در مقطع دکتری در دانشگاه آگدر مشغول به تحصیل میباشد.

این دانشگاه در دو شهر کریستین سند و گریمیستا دارای پردیس دانشگاهی هست و در ضمن این دانشگاه جزو دانشگاه های بسیار مدرن می­باشد هم اکنون این دانشگاه در کمپس کریستین سند ۸۵۰۰ دانشجو و در کمپس گریمیستا ۳۵۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل دارد. لازم به ذکر است که کمپسهای کریستین سند و گریمیستا نزدیک به هم می­باشند.

دانشگاه استونگر (University of Stavanger):

دانشگاه استونگر در شهراستونگر قرار دارد و دانشگاه جدیدی می­باشد . این دانشگاه در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده­است . تا قبل از کشف نفت در سال ۱۹۶۰، شهر استاوانگر یک مرکز ماهی­گیری در نروژ به حساب می­آمد اما آغاز عملیات بهره برداری از منابع نفتی دریای شمال برای این شهر شکوفایی اقتصادی را به همراه آورد. هم اکنون شهر استاوانگر در فهرست صادر کنندگان جهانی نفت قرار گرفته است و پایتخت نفت نروژ محسوب میشود و به همین دلیل دانشگاه استونگر در این شهر تاسیس شد. رشته های متنوعی در این دانشگاه که دارای  3 دانشکده ( دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده هنر و دانشکده علم و صنعت ) می­باشد ارائه میشود ولی بیشتر رشته های محبوب این دانشگاه مربوط به رشته های صنعت نفت می­باشد.

دانشگاه ترومسو (University of Tromso):

دانشگاه ترومسو در شهر Tromso نروژ واقع گردیده ، این شهر که در بخش شمالی نروژ می­باشد دارای آب و هوای قطبی می­باشد .دانشگاه ترومسو در سال ۱۹۶۸ تاسیس و در سال ۱۹۷۲ اقدام به پذیرش دانشجو نمود. دانشگاه ترومسو بزرگترین مرکز تحقیقاتی در شمال نروژ محسوب می­گردد. موقعیت این دانشگاه به گونه ای است که تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی در زمینه محیط زیست ، فرهنگ و علوم اجتماعی گردیده است.