چرا ریاضیات؟

ریاضیات یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین علوم بشری است. امروزه ریاضیات تقریباً در هر صنعتی، از علم و فناوری گرفته تا تجارت، فروش، مراقبت‌های بهداشتی و… کاربرد دارد. شاید در آگهی‌های شغلی هرگز مستقیماً با عناوین جذب ریاضیدان مواجه نشوید، اما این رشته تحصیلی در موقعیت‌های شغلی بسیاری دارد.

توانایی فارغ‌التحصیلان رشته‌های ریاضی در به کار بردن مفاهیم ریاضی برای حل مسائل، عناوین شغلی متنوعی را پیش‌روی آن‌ها قرار داده است.

ریاضیدانان مهارت‌های منطقی و تجزیه و تحلیل بسیار خوبی دارند، سازمان‌دهی‌ شده‌اند و راحت‌تر می‌توانند به حل مسائل بپردازند. 

فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با ریاضی، در دو مسیر شغلی متمایز می‌توانند فعالیت داشته باشند: یک مسیر کار در دانشگاه به‌عنوان مدرس و محقق ریاضی، و دیگری مسیر کار در صنعت.

امروزه، کار ریاضیدانان در صنعت بسیار رایج‌ است و بسیاری از آن‌ها در زمینه‌های اقتصاد، هوش مصنوعی، علم داده، یادگیری ماشین و… فعالیت دارند. این به آن معنی است که ریاضیدانان دیگر مانند گذشته صرفا به حل تئوریک مسائل محاسباتی نمی‌پردازند.

خوشبختانه شغل‌های مرتبط با صنعت بسیار متنوع‌ترند و فرصت‌های بی‌شماری را بر اساس علایق افراد در مسیر آن‌ها قرار می‌دهند. برای نمونه، افرادی که مدرک دانشگاهی در زمینه ریاضیات دارند و علاقه‌مند به فناوری هستند، می‌توانند به عنوان برنامه‌نویس کامپیوتر، توسعه‌دهنده نرم‌افزار یا دانشمند داده مشغول به کار شوند.

ما قصد نداریم در این نوشته به زیبایی‌ها و امکاناتی که  ریاضیات در اختیار ما قرار می‌دهند بپردازیم، بلکه مستقیما به تدریس مباحث و دروس ریاضی پرداخته‌ایم.

شما می‌توانید با انتخاب هر یک از دروس زیر، تمامی ویدئوهای تدریس شده در آن را به رایگان در اختیار داشته باشید.

مدرس تمامی سرفصل‌‌ها، جناب آقای دکتر علیرضا امیری اسفرجانی، مدرس ریاضیات دانشگاه تهران می‌باشد.