ایمنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی و بهداشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت محیـــــــــــــــــــــــــــــــط

بررسی ایمنی و بهداشت HSE  اهمیت فراوانی دارد.

لزوم استفاده از HSE

با توجه به روند بسيار رو به رشد توسعه انواع صنايع و مشاغل در کليه ابعاد و در سرتاسر جهان استفاده از اصول و قوانين يکسان می‌تواند تأثیرات به سزايي در رشد و توسعه صنايع و کاهش عوارض و خسارات جانبي داشته باشد. در ادامه به برخي از دلايل لزوم رعايت مباحث و قوانين مربوط به HSE اشاره خواهيم کرد.

اولين و آخرين نتايج حاصل از رعايت و پیاده‌سازی اصول HSE در پروژه‌های در حال اجرا احساس رضايت همه عوامل درگیر در پروژه است. به اين صورت که با رعايت اصول، قوانين و مقررات مربوط به HSE حقوق همه کارکنان و پرسنل رعايت و پرداخت می‌شود، هیچ‌گونه حادثه و اتفاق ناگواري در طول روند اجراي پروژه رخ نخواهد داد و در صورت برزو هرگونه خسارت به دليل رعايت اصول ايمنی و پیش‌بینی‌های انجام‌شده کارفرما دچار خسارت و زيان غیرقابل‌جبران نخواهد شد. همچنين رعايت اصول و قوانين سيستم HSE مانع ايجاد آلودگي و تخريب در محیط‌زیست خواهد شد و درنهایت پروژه با رعایت کليه اصول و قوانين در موعد مقرر بدون اتلاف وقت و با حداکثر راندمان کاري به اتمام خواهد رسيد.

با توجه به گستردگي و تنوع امور پروژه‌ها و پيچيدگي روند مديريت اين پروژه‌ها استفاده از يک الگوي استاندارد می‌تواند کمک شاياني به روند مديريت پروژه نمايد. استفاده از سيستم HSE می‌تواند به تسهيل، شفاف‌سازی و بهبود روش‌های اجرايي و دستورالعمل‌های موردنیاز در پروژه کمک کند. به‌کارگیری اصول و قواعد سيستم HSE می‌تواند به کارکرد بهينه کليه منابع سازمان از قبيل نيروهايي انساني، تجهيزات و ماشین‌آلات کمک کند.

يکي ديگر از مزاياي اجراي قوانين و قواعد HSE در پروژه‌ها، ايجاد یک‌زبان مشترک ميان کليه بخش‌ها و قسمت‌های پروژه و زیرمجموعه‌های آنان است که در نهایت يکپارچگي و اتحاد در پروژه را به ارمغان خواهد آورد. اصول، قواعد و دستورالعمل‌های سيستم HSE در کاهش چشمگير ریسک‌های زیست‌محیطی و افزايش بهداشت شغلي مؤثر خواهد بود.

پیش‌بینی موقعیت‌های پرخطر يکي ديگر از مزاياي استفاده و اجراي استاندارد HSE در پروژه‌ها است و در نهايت منجر به ايجاد آمادگي و تأمین تجهيزات موردنیاز به‌منظور مقابله با خطرات محتمل‌الوقوع خواهد شد. پیش‌بینی خطرات و ايجاد آمادگي به‌منظور مواجهه و مقابله با آن می‌تواند اقدامات به‌موقع و هوشمندانه‌ای در پي داشته باشد که به کاهش چشمگير ميزان خسارت وارده خواهد انجاميد.

يکي ديگر از مزاياي اجراي سيستم HSE در سازمان‌ها و پروژه‌ها افزايش سطح ايمني و بهداشت فردي و عمومي است. رعايت قوانين و دستورالعمل‌های زیست‌محیطی نيز يکي ديگر از دستاوردهاي اجراي سيستم HSE در پروژه‌ها است. بررسي و تحقيق در مورد عوامل بالقوه با ريسک بروز خطر در محیط‌های کاري يکي ديگر از نتايج پیاده‌سازی سيستم HSE در کليه پروژه‌ها است.

از ديگر مزاياي اجراي سيستم HSE در سازمان‌ها و پروژه‌ها تعيين و شفاف‌سازی شرح وظايف و مسئولیت‌های هر يک از مديران و پرسنل در پروژه است. به وجود آمدن انگيزه در پرسنل به‌واسطه‌ی اطمينان خاطر آن‌ها نسبت به مديريت، به دليل تلاش آن‌ها برای ايجاد محيط کاري امن و استاندارد يکي ديگر از تبعات مثبت اجراي سيستم HSE  در سازمان‌ها، ارگان‌ها و پروژه‌ها است.

اجراي سيستم HSE در سازمان‌ها، پروژه‌ها و ارگان‌های بزرگ می‌تواند منجر به زمینه‌سازی براي بالفعل شدن توان فکري و خلاقيت پرسنل و کارکنان شده و همچنين زمینه‌ساز ايجاد رقابت‌های سالم و مؤثر ميان آنان شود.

اجراي سيستم HSE در سازمان‌ها، ارگان‌ها و پروژه‌های می‌تواند شرايط خودارزیابی را براي کليه پرسنل در رده‌های مختلف فراهم آورد. از ديگر مزاياي بسيار مهم اجرا و اعمال سيستم HSE در سازمان‌ها، ارگان‌ها و پروژه‌ها، کاهش چشمگير هزینه‌های ناشي از خسارات و حوادث رخ‌داده است. اين خسارات شامل هزینه‌های ناشي از توقف روند اجراي پروژه، هزینه‌های درماني و دیگر خسارت‌های این‌چنینی است.

 

ویدئوهای مرتبط:

لینک موضوعات مرتبط با این بخش

[vc_empty_space]
[vc_btn title=”تماس با ما” style=”3d” color=”turquoise” align=”center” i_align=”right” i_icon_fontawesome=”fas fa-phone-volume” button_block=”true” add_icon=”true” custom_onclick=”true” link=”url:https%3A%2F%2Factiveyounginventors.ir%2Fcontact%2F”]
[vc_btn title=”خدمات ما” style=”3d” color=”turquoise” align=”center” i_align=”right” i_type=”typicons” i_icon_typicons=”typcn typcn-device-desktop” button_block=”true” add_icon=”true” custom_onclick=”true” link=”url:https%3A%2F%2Factiveyounginventors.ir%2Fabout%2F”]
[vc_empty_space height=”25px”]
[vc_text_separator title=”ارسال نظرات و انتقادات و پیشنهادات” color=”blue” border_width=”4″][vc_empty_space height=”25px”]
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این قسمت نباید خالی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.