انواع موتور های الکتریکی - مقایسه موتور های براش و براشلس

مقدمه

در پست قبلی درباره موتور های پله ای و براشلس صحبت کردیم. حال میخواهیم تفاوت های میان موتورهای براش و موتورهای برشلس را با هم مقایسه کنیم.

در شکل زیر دو موتور براش و براشلس را مشاهده می کنید.

در ساختار ظاهری فرق این دو موتور مربوط به براش(جاروبک) آنها است.اما این تفاوت ها باعث تغییر در عملکرد آنها میشود که به بررسی آنها میپردازیم.

به طور خلاصه ، تفاوت اصلی بین موتور براشلس و موتور براش این است که به جای آهنربا های ثابت و سیم پیچ های چرخان ( براش ها ) ، یک موتور براشلس دارای سیم پیچ های ثابت و یک آهنربای چرخان است . مزیت اصلی چنین ساختاری این است که در موتور براشلس هیچ نوع اصطکاکی وجود ندارد ، و در نتیجه آن حرارت کاهش یافته و بهره وری کلی موتور بیشتر می شود .

موتورهای براشلس را بطورکلی به دو شکل دسته بندی می کنند:

1.    Inrunner و Outrunner

2.   سنسوردار و بدون سنسور(Sensor VS Sensorless)

نکته مهم: در تمامی موتورهای براشلس آهنربای دائمی در حال چرخش است.

چیزی که واضحح می باشد، این است که در تمامی موتورهای براشلس چون جاروبک حذف شده پس قطعا سیم پیچ ثابت است و آهنربای دائمی همیشه نقش روتور را دارد. حال در موتورهای Inrunner  که قسمت داخلی آن دوار است، آهنربای دائمی در درون موتور میچرخد و استاتور در قسمت بیرونی ثابت است. در موتورهای Outrunner قسمت بیرونی موتور دوران می کند پس آهنربای دائمی در پوسته موتور در حال حرکت است و سیم پیچ در داخل موتور ثابت است. در موتورهای Inrunner آهنربای دایمی در مرکز موتور به همراه شافت موتور در حال گردش است و سیم پیچ در قسمت بیرونی ثابت است و نقش استاتور دارد. برای درک بهتر این موضوع، جدول زیر را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی با بررسی و مقایسه انواع موتور ها و مشاهده کاربرد های انواع آنها به این نتیجه میرسیم که مناسب ترین موتور برای استفاده در کوادکوپتر موتور های براشلس outrunner هستند. این موتور ها با سرعت و گشتاور مناسبی که تولید میکنند و همینطور مزیت کنترل پذیری بالای آنها بهترین انتخاب هستند.

جهت ثبت هرگونه درخواست مرتبط با سایت، می‌توانید فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.