ایمنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی و بهداشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت محیـــــــــــــــــــــــــــــــط

بررسی ایمنی و بهداشت HSE  اهمیت فراوانی دارد.

تعاریف اولیه در HSE

حادثه:

_ عبارتست از هر رویداد غیر برنامه‌ریزی شده (ناخواسته)‌ای که منجر به آسیب کارکنان یا صدمه به تجهیزات/تاسیسات و یا محیط زیست گردد.

_ یک رویداد غیر قابل پیش بینی که منجر به آسیب می‌گردد.

_ یک خطای مدیریت، حاصل بی‌احتیاطی(کاستی‌ها) یا خطاهای موجود در بخشی از مدیریت.

_ هر گونه انحراف از وضعیت عادی یا شرایط قابل انتظار و از پیش طرح‌ریزی شده‌ که‌ معمولاً‌ به‌ آسیب می‌انجامد.

_ هر رخداد ناخواسته یا برنامه‌ریزی نشده که می‌تواند منجر به آسیب کارکنان، صدمه به تجهیزات، توقف، فرآیند یا اختلال در روند فعالیت یا هر ترکیبی از این شرایط که بتواند سبب آسیب کارکنان گردد.

_ یک رویداد غیر قابل انتظار و برنامه‌ریزی نشده در یک سلسله از رویدادهایی که در میان ترکیبی از علل انجام می‌گیرد و منجر به صدمه فیزیکی (آسیب یا بیماری) به افراد، صدمه به تجهیزات، توقف تولید یا ترکیبی از اثرات گردد.

واقعه (Incident)

_ به گروه وسیعی از رویدادها اطلاق می‌شود که در مسیر انجام وظیفه/کار اختلال ایجاد می‌کنند.

_ حادثه بخشی از این گروه رویدادها  بوده و بخش دیگر از این رویدادها “شبه حوادث” می‌باشند.

_ شبه حوادث به رویدادهایی اطلاق می‌شود که امکان بالقوه برای ایجاد شرایط لازم برای مرگ، آسیب‌های جدی، صدمه به تجهیزات یا محیط زیست داشته باشد. اینگونه رویدادها می‌توانند بعنوان ابزاری برای درس آموزی از وقایع برای پیشگیری مجدد از حوادث و انتخاب معیارهای کنترل ریسک مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

رویداد (Event)

_ به اجزاء واقعه رویداد گویند.

موقعیت اضطراری (Emergency)

یک موقعیت اضطراری منتج از یک حادثه عمده می‌باشد. وسعت موقعیت اضطراری بستگی به نوع و میزان رویداد به وقوع پیوسته دارد. بدنبال آن، تعداد سازمانهایی که در این وضعیت درگیر می‌شوند و وسعت مقابله با وضعیت اضطراری بستگی به وسعت حادثه دارد.

واقعه مهم (Major Incident)

واقعه عمده عبارت‌اند از مواردی که منجر به آسیب افراد، صدمه تجهیزات و محیط زیست گردیده (حوادث) و یا امکان بالقوه برای این صدمات را فراهم آورند (شبه حوادث).

ویدئوهای مرتبط:

لینک موضوعات مرتبط با این بخش

[vc_empty_space]
[vc_btn title=”تماس با ما” style=”3d” color=”turquoise” align=”center” i_align=”right” i_icon_fontawesome=”fas fa-phone-volume” button_block=”true” add_icon=”true” custom_onclick=”true” link=”url:https%3A%2F%2Factiveyounginventors.ir%2Fcontact%2F”]
[vc_btn title=”خدمات ما” style=”3d” color=”turquoise” align=”center” i_align=”right” i_type=”typicons” i_icon_typicons=”typcn typcn-device-desktop” button_block=”true” add_icon=”true” custom_onclick=”true” link=”url:https%3A%2F%2Factiveyounginventors.ir%2Fabout%2F”]
[vc_empty_space height=”25px”]
[vc_text_separator title=”ارسال نظرات و انتقادات و پیشنهادات” color=”blue” border_width=”4″][vc_empty_space height=”25px”]
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این قسمت نباید خالی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.