پروژه دارای ویژگی های اصلی و جنبی است.

ویژگی های اصلی پروژه:

۱) موقتی است اما به این معنی نیست که کوتاه مدت است.

۲) دارای زمان شروع و پایان است

۳) پروژه دارای یک محصول خاص و منخصربفرد است (unic)

۴) خاصیت پیشرفت در زمان (progressive elaboration)

ویژگی های جنبی پروژه:

۱) دارا بودن منبع (هر پروژه دارای منابع متعدد است)

۲) در سازمان هایی که پروژه در آن تعریف می شود، تغییر ایجاد می کند.

هر سازمانی قبل از شکل گیری پروژه دارای وضعیت فعلی یا curret state است. با تعریف پروژه، افقی برای سازمان ترسیم می شود که به کمک پروژه و زیر مجموعه های آن می توان به آن اهداف دست یافت. دستاورد و پیشرفت و ارتقایی که با طی کردن این مسیر نصیب سازمان می شود، وضعیت آتی یا future state نام دارد.

برای مثال سازمان در وضعیتی قرار داشت که از آن رضایت نداشتیم و تصمیم گرفته شد که هزینه های سازمان کاهش یابد و در راستای تحقق این هدف، پروژه ۶ سیگما در سازمان خود تعریف میکنیم که پس از اجرای آن مثلا ۱۰۰ میلیون تومان در سال از هزینه های سازمان کم شود.

۳) هر پروژه، دستاوردهای خاصی برای سازمان به همراه دارد یعنی هر پروژه، ارزش افزوده برای سازمان ایجاد میکند. بعبارتی پروژه ها موجب بروز ارزش در کسب و کار می شوند.

در راستای اقداماتی که برای انجام پروژه ها در سازمان گرفته می شود، ارزش افزوده ای برای سازمان حاصل می شود که ممکن است بصورت ملموس یا ناملموس باشد.

برای مثال دارایی های فیزیکی، تجهیزات، سهم بازار و تسهیلاتی که حاصل میشود از جمله آورده های ملموس پروژه است و در مقابل ایجاد حسن نیت در مشتریان سازمان، برندینگ و جایگاه ذهنی، شهرت و نام تجاری، جزء دارایی های ناملموس حاصل شده از پروژه، در یک سازمان است.

 

اجرای درست هریک از ویژگی های پروژه که شرح  داده شد، موجب تمایز یک سازمان از سازمان دیگر می شود. تمایزی تحت کنترل، دستاوردی مشهود و سرمایه ای بی بدیل.

این مهم به راحتی محقق نمی شود، مگر با بکارگیری دانش و مهارت حرفه ای در کنار هم. تا سازمانی نظام مندتر و موفق تر از قبل اجرا کنیم و نیرویی سرامد و متفاوت از سایر کارشناسان مدیریت پروژه باشیم.

project radio@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × چهار =