مقاله نویسی

مقاله نویسی چیست؟

مقاله نویسی یکی از فعالیت‌های مهم و ضروری در حیات پژوهشی یک محقق است. توسعه و گسترش علم، نتیجه تحقیقات بی‌وقفه پژوهشگران و انتشار نتایج این پژوهش‌هاست که غالبا در قالب مقاله به دنیای علم عرضه می‌شود. البته مقالات انواع و دسته‌های مختلفی دارند اما در این نوشته که خود مقاله‌ای کوچک است، ما به مقالات علمی خواهیم پرداخت.

معنی کلمه مقاله

مقاله در لغت به معنای گفتار، مبحث و نوشته است [فرهنگ فارسی معین] و در اصطلاح نوشته‌ای است کوتاه که در رابطه با موضوع مشخص و محدودی به‌طور دقیق و با بررسی ابعاد مختلف آن موضوع نوشته می‌شود.

کارکرد مقاله

برای نوشتن هر مقاله، نویسنده آن، نیاز به پژوهش در میان مقالات منتشر شده قبلی و تحقیقات میدانی و یا آزمایشگاهی دارد. مقاله نویس باید بتواند با استفاده از این روش‌ها، موضوع جدیدی را به دنیای علم گزارش دهد و یا تحقیقات سایر پژوهشگران در مورد پدیده‌ای را تکمیل کند و یا نقصی را از آن‌ها بزداید. در غیر این‌صورت، مقاله ارزش و اعتباری به دست نخواهد آورد.

مقالات علمی بسته به اعتباری که کسب می‌کنند، می‌توانند دستاوردهای زیادی را برای نویسنده خود به همراه داشته باشند. از جمله کسب اعتبار و افزایش جایگاه علمی، افزایش حقوق و مزایا و… .

در هر صورت برای بهره‌مندی از نتایج نوشتن مقاله، نیازمند یادگیری مقاله نویسی و تلاش در این جهت هستید. شاید با تحقیقاتی که در رابطه با مقاله نویسی انجام داده‌اید، به این نتیجه رسیده باشید که مقاله نویسی چندان کار آسانی نیست و برای موفقیت در این مسیر باید کفش آهنین به پا کنید!

اما جای نگرانی نیست! ما در سلسله پست‌های مقاله نویسی، تمامی راه‌ها و نکات مهم نگارش یک مقاله خوب را در اختیار شما قرار داده‌ایم! علاوه بر آن، شما می‌توانید راه‌های ارائه صحیح دستاوردهای علمی خود را نیز ر این نوشته بخوانید.

برای سهولت دستیابی به مطالب مورد نیاز، ما هر مطلب را به صورت جداگانه قرار داده‌ایم تا شما بتوانید بدون هدر رفت زمان مطلب مورد نظر خود را بیابید.

تا بینهایت برای ما فاصله کم است.

مبتکران جوان پویا