جملات و سخنان بزرگان درباره خلاقیت

 1.  دشمن خلاقیت‌های بزرگ،  باورهای خودمان است ، نمی‌شود ، امکان ندارد ، نه.
 2.  طرف مقابل هم به‌اندازه من هوشمند است.
 3.  سخنان یک کشیش در بستر مرگ:« وقتی بچه بودم دلم می‌خواست دنیا را عوض کنم ، بزرگ‌تر که شدم گفتم دنیا خیلی بزرگ است ، کشورم را تغییر می‌دهم . در نوجوانی گفتم کشور خیلی بزرگ است و بهتر است شهرم را دگرگون کنم . جوان که شدم گفتم شهر خیلی بزرگ است محله‌ام را تغییر می‌دهم . به میان‌سالی که رسیدم گفتم از خانواده‌ام شروع می‌کنم ، اما در این لحظه‌های آخر می‌بینم که باید از خودم شروع می‌کردم و اگر تغییر را از خودم شروع کرده بودم ، خانواده‌ام ، محله‌ام ، شهرم ، کشورم و دنیا را به‌قدر توان تغییر می‌دادم. »این جملات بیانگر این است که ابتدا خلاقیت را از خود و نگرشتان شروع و در زندگی شخصیتان پیاده کنید و سپس به دنبال خلاقیت‌های بزرگ برای کشورتان و جهان باشید.
 4. دو ایده ، بهتر از یک ایده است.
   ری برد بری Ray bradbury : خلاقیت یعنی خاموش کردن تفکر عقلانی ، چون باعث می‌شود بجای آنکه خود واقعیتان باشید ، برای هر چیز به دنبال دلیل باشید پس همیشه بگویید فکر نکن.
   بیل مویزر Bill Moyres : خلاقیت یعنی نفوذ در چیزهای عادی برای پیدا کردن شگفتی‌ها
   موریس سنداک Maurice Sendak : دانش و معلومات است که باعث می‌شود خلاقیت و اشتیاق خلاقانه ، به کار بیفتد.
   دنیس شکرجیان Dennis Shkrjyan در تألیف کتاب مشهورش به نام نابغه که مجموعه مصاحبه‌های  مک آرتور Mac Arthur است ، می‌گوید اگر بخواهیم یک جمله درست درباره خلاقیت بگوییم آن است که برای رسیدن به خلاقیت ، باید استعداد خاص را بشناسید و به‌اندازه کافی روی آن کارکنید.
   استفان جی گولد Stephen jay Gould بهترین نویسنده علمی تمام دوران می‌گوید برای خلاقیت ، ارتباط بین چیزهای به‌ظاهر بی‌ربط را ببینید و به ذات موضوع توجه کنید . پی بردن به این ارتباط ، باعث می‌شود که شگفت‌زده شویم و لحظه‌ای درنگ کنیم و لا خود بگوییم ، این همان خلاقیت است.
   فیل بیدل Phil Beadle در کتاب فوق‌العاده نایاب و بی‌نظیر خود به نام آناتومی الهام می‌گوید ابتکار و خلاقیت ، بستگی به ترکیب جدید و مؤثر ایده‌ها دارد . هر چه بیشتر بدانید ، ترکیبات مؤثرتری می‌سازید . این بیشتر دانستن فقط در حوزه‌ای که می‌خواهید روی آن کارکنید نیست بلکه هر چه درباره موضوعات دیگر نیز آگاهی داشته باشید ، به نتایج بهتری می‌رسید . کسانی که برجسته می‌شوند در حوزه‌های خارج از فعالیت خود ، دانش قابل‌توجهی داشته‌اند. توانایی ایجاد ارتباط بین چیزهایی که در حالت عادی ، باهم همخوانی ندارند تعیین می‌کنند که چه کسی واقعاً خلاق است.
   استیو جابز Steve Jobs :خلاقیت یعنی اتصال چیزها ، وقتی از آدم‌های خلاق  می‌پرسید که چطور فلان کار را انجام دادند ، احساس گناه می‌کنند چون واقعاً کار خاصی انجام نداده‌اند بلکه فقط خواسته‌اند دقیق‌تر ببینند و تجربه‌های خود را با یکدیگر مرتبط کنند و چیز جدیدی درست کنند و آنان بیشتر از سایر مردم عادی ، به تجربه‌هایشان فکر می‌کنند و دید بازتری دارند.
  جرج لوییس George Lewis :خلاقیت یعنی غلبه و شکست دادن عادت‌ها
   مالکم گلادول Molcolm T . Gladwell :خلاقیت آگاهانه نیست زیرا معمولاً با آمدنش ما را شگفت‌زده می‌کند ، بنابراین هیچ‌وقت نمی‌توانیم روی آن حساب بازکنیم و به آن اعتماد کنیم مگر آنکه اتفاق بیفتد . به‌عبارت‌دیگر ما نمی‌توانیم آگاهانه درگیر کارهایی بشویم که موفقیت در آن‌ها نیازمند خلاقیت است. بنابراین تنها راه این است که کارها را ساده ، معمولی و بدون نیاز به خلاقیت انجام دهیم و ببینیم تا خلاقیت خودش دست‌به‌کار شود.
   جان کیلز John Cleese :خلاقیت یک نقطه حمله آگاهانه است نه رمز و راز ناآگاهانه . درواقع خلاقیت یک استعداد ذاتی نیست بلکه روشی برای انجام کارهاست. پس خلاقیت معادل اخلاق حرفه‌ای و کاری است.
   نورد ستروم Nordstrom :خلاقیت یعنی بیرون کشیدن نظم از دل بی‌نظمی
  مایا آنجلو Maya Angelou : جوهر خلاقیت ، خود بازسازی است.
   آلبرت انیشتین Albert Einstein :نوآوری محصول ، فکر منطقی نیست ، اگرچه گره‌خورده به ساختاری منطقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 − چهارده =