تفاوت کانبان و اسکرام

یکی از سوالاتی که این روزها زیاد با آن روبرو می‌شویم، این است که «تفاوت اسکرام و کانبان چیست؟» می‌دانیم که Scrum و Kanban هر دو از فریم ورک‌های مدیریت پروژه چابک هستند. اما کدام‌یک بهتر و کارآمدتر است؟ واقعیت این است که هر کدام از این دو روش، مزایا و معایب خود را دارند و پاسخ به این سوال نیازمند شناخت کامل این دو روش، بررسی و شناخت پروژه، اعضای تیم، نوع فعالیت و… است. در این بخش سعی کردیم به طور مختصر دو سیستم اسکرام و کانبان را مقایسه کنیم.

اسکرام (Scrum) یکی از چارچوب‌های محبوب و کارآمد مدیریت چابک و در واقع نوعی فریم ورک است که به تیم‌ها برای همکاری کمک می‌کند.

اما اسکرام و کانبان چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت در زمان‌بندی و برنامه‌ریزی

  • اسکرام در قالب «زمان‌بندی دقیق» اجرا می‌شود. در حالی که روش کانبان نسبت به زمان‌بندی «انعطاف پذیر» است.
  • تولید محصول در سیستم اسکرام، طبق برنامه ثابت و از پیش تعریف شده و معمولا در پایان اسپرینت صورت می‌گیرد. در صورتی که تولید محصول در سیستم کانبان با توجه به نیاز کسب و کار، امکان پذیر است.
  • در اسکرام کل وظایف یا تسک‌های اسپرینت به صورت دسته‌ای به پروسه تولید وارد می‌شوند. اما در کانبان هر تسک پس از پایان تسک قبلی و آزاد شدن ظرفیت تیم، وارد فرآیند می‌شود.
  • در روش اسکرام، تغییر تسک‌ها در میانه اسپرینت مجاز نیست، اما روش کانبان نسبت به تغییر برنامه کاملا منعطف عمل می‌کند.

تفاوت در معیارها و ارزش‌ها

  • در اسکرام، تیم اعضا به موفقیت اسپرینت متعهد است، در صورتی که در کانبان، تیم به تکمیل تسک تعهد دارد.
  • در اسکرام تعامل و ارتباط بین اعضای تیم در اولویت قرار دارد، اما در سیستم کانبان، رسیدن به اهداف در اولویت است.
  • در سیستم اسکرام، میزان بهره‌وری به وسیله «معیار سرعت تعیین شده برای هر اسپرینت و ظرفیت تیم» تعیین می‌شود. اما در روش آموزش کانبان، میزان بهره‌وری توسط «معیار زمان مورد نیاز برای تکمیل یک کار منحصر‌به‌فرد» محاسبه می‌شود.
  • سیستم اسکرام بیشتر برای پروژه‌هایی مناسب است که اولویت‌های مشخصی دارند و قرار نیست تغییر کنند. اما برای پروژه‌هایی که اولویت‌های آن‌ها دائم تغییر می‌کند، سیستم کانبان مناسب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − 10 =