اصطلاحات کارگاهی و کارگری عمران

در این مقاله، به اصطلاحات کارگاهی به همراه اصطلاح عملی اشاره شده است.بسیاری از این اصطلاعات در کارهای عمرانی و بین کارگران استفاده می شود.این مجموعه جهت آشنایی دوستان نه بجهت استفاده از آن می باشد، بلکه به عنوان یک کارشناس عمران بر خودم واجب می دانم که کلمات و اصطلاحاتی علمی دارای جایگاهی والای در کارهای عمرانی نسبت به این اصطلاحات دارند

 

 

اصطلاحات ضروری مهندس عمران

 

انواع وضعیت اراضی

1)دایر:اراضی که در آن ساختمان یا تأسیسات یا باغ وجود داشته باشد.

2)بایر:اراضی که در گذشته به صورت دایر بوده اند اما اکنون نیستند

3)موات:اراضی که سابقه ای از دایر بودن نداشته باشد و اکنون نیز ساختمان یا تأسیسات یا باغ در آن وجود نداشته باشد

 

انواع کاربری های زمین

1) مسکونی:اراضی که جهت احداث واحدهاو مجموعه های مسکونی اختصاص یافته اند.

2)تجاری: این اراضی برای فعالیت های بازرگانی ، مغازه ها و فروشگاه ها ، کسب و نمایندگی های مختلف و دفاتر تجاری و…. درنظر گرفته شده است.

3)مختلط: عبارت است از ترکیب کاربری های مختلف دریک قطعه زمین برای مثال (تجاری اداری، تجاری مسکونی ، مسکونی اداری و…) که با توجه به طرح تفصیلی ایجاد میشود

4)باغ: عبارت است از زمین محصور و یا غیر محصوری که در آن درخت به تعدادی که قانون مشخص نموده است(به ازای هر 5 متر حداقل 1درخت) کاشته باشند و یا در طرح تفصیلی به صورت باغ تعیین شده باشد.

5)مذهبی: شامل مساجد محله،مساجد اصلی شهر، خانقاه،‌ کلیساها و کنیسه ها، امامزاده ها، بقاع متبرکه، ‌مصلی،‌ آتشکده ها و معابد

6)آموزشی: شامل مهدکودک، ‌مدرسه ابتدایی مدارس راهنمایی و دبیرستان ها،کلاس های نهضت سواد آموزی، مراکز آموزش حرفه ای و هنرکده ها،مدارس اسلامی ،‌موسسات آموزش زبان های خارجی وهنرستان های صنعتی،مدارس ویژه نابینایان ،‌مدارس ویژه معلولین کرو و لال و مدارس ویژه سایر معلولین،مدارس ویژه خارجیان مقیم ایران.

7)فرهنگی:شامل سالن های اجتماعات،بنیادهای ارشادی و کانون ها،اماکن و محوطه های تاریخی ، موزه ها، موسسات انتشاراتی، کتابخانه های ملی و سایر کتابخانه های بزرگ ،‌نمایشگاهها، انجمن ها ،‌بناهای یادبود،‌آرامگاه مشاهیرو فرهنگستان ها

8)ورزشی: شامل زمین های ورزشی سالن های متوسط،سالن های استخر سرپوشیده و    استادیوم ها و …می باشد.

9)فضای سبز:شامل باغهای کودک ،‌پارک محله، پارک منطقه ای و پارک های عمومی شهری ،‌حریم سبز بزرگراهها ، اتوبانها ، بزرگراه ها ، کمربند سبز شهری،جنگل مصنوعی و …

 

تقسیمات شهری

1)منطقه: هر منطقه شامل تعدادی محله است که این تعـداد کمتر از یـازده و بیشتر از بیست‌ودو نمی‌تواند باشد.

2)حوزه: هر منطقه شامل تعدادی محله می‌باشد، تعیین محدوده تقسیمات محله، بـه تعـداد نفـوس، تعـداد امـلاک و تـراکم سـاختمانی مرتبط می‌باشد. بر این اساس هر محله می‌بایست جمعیتی حدود حداقل ده هزار نفر و حداکثر بیست هزار نفر داشته باشد.

3بلوک: کوچک‌ترین محدوده تقسیمات شهری بلوک تعریف‌شده و آن محلی است شامل تعدادی اماکن مسکونی یا محل‌های کسب‌وکار و یـا زمین‌های بایر و یا باغات و یا زمین‌های زراعتی و یا هر نوع زمین دیگر که به یکدیگر چسبیده و از اطراف به‌وسیله معابر عمومی و عـوارض طبیعـی مانند مسیل، رودخانه، کوه و غیره احاطه‌شده باشد. به‌گونه‌ای که اگر از یک نقطه بلوک حرکت کنیم پس از دور زدن بلوک بازهم بـه همـان نقطـه برسیم

 

انواع پروانه

1)پروانه ساختمانی (پروانه ساخت):مجوزی که از طرف شهرداری برای هرگونه ساخت و ساز صادر می گردد.

2)پروانه تخریب و باز سازی:مجوزی که بر اساس طرح تفضیلی برای تخریب ساختمان قدیمی و احداث بنای جدید صادر میشود

3)پروانه تبدیل:مجوزی برای تبدیل کاربری از سوی شهرداری مثلاتبدیل  واحد مسکونی به تجاری

4)پروانه تعمیرات:مجوزی برای تعمیرات

5)پروانه تغییر نقشه: در صورتی که مالک قصد تغییر نقشه را داشته باشد و هنوز عملیات ساخت را شروع نکرده باشد میبایست پروانه تغییر نقشه تهیه کند.

6)پروانه تغییر مهندس ناظر یا مجری: اگر مالک قصد تغییر مهندس ناظر یا مجری طرح را داشته باشد با توجه و رعایت قوانین باید پروانه مورد نظر را تهیه کند.

7)تمدید پروانه: در صورت منقضی شدن مهلت پروانه میتوان اعتبار پروانه را با مشخصات همان پروانه قبلی صادر کرد.

8)ابطال پروانه:اگر مالک تقاضای ابطال پروانه را داشته باشد می تواند دادن اصل پروانه طبق قوانین مبالغ پرداختی پس بگیرد.

 

انواع گواهی

1)گواهی عدم خلاف: در صورت شروع به کار ساختمانی طبق پروانه صادره برای هرگونه معامله و یا انقضای مهلت پروانه (برای ادامه عملیات ساختمانی یا بروز خلاف، پس از رسیدگی ،‌گواهی جدیدی به نام عدم خلاف صادر می گردد.

2) گواهی بلامانع ناحیه:در موارد بروز تخلفات جزئی که منجر به جلوگیری شود، پس از رفع خلاف یا رسیدگی به آن ، مجوز ادامه کار از شهرسازی منطقه به ناحیه مربوطه صادر خواهد شد.

3) گواهی بلامانع شهر سازی:درصورت درخواست انواع پروانه و کشف خلاف در بنا و رسیدگی به آن برای سهولت روند اداری و ادامه کار ، بلامانع شهرسازی صادر خواهد شد.

4) گواهی پایان کار:در صورت پایان عملیات ساختمانی و عدم وجود تخلف و ارائه گواهی صحت اجرا از جانب مهندس ناظر گواهی پایان کار ساختمانی توسط شهرداری صادر می شود.

5) گواهی تمدید پایان کار:در صورت انقضای اعتبار پایان کار و عدم وجود هرگونه خلاف یا تغییرات در بنا پایان کار مذکور با همان مشخصات مجدداً‌ تمدید می گردد.

 

اصطاحات شهرداری

1)مساحت کل بنا:عبارت است از مجموع کل سطوح ساخته شده در همه طبقات ساختمان

2)مساحت زیر بنا(زیر بنای مفیدیا خالص)یا سطح ساختمانی:مجموع همه سطوح در همه طبقات بجز انباری ها پارکینگ ودیگر مشاعات

3)تراکم: عبارت است از سطح زیربنای کل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ساخت با هرکاربری (مشاعات و پارکینگ و انباری در زیرزمین و پارکینگ درهمکف جزء این سطوح محاسبه نمی گردد)

4)ضریب تراکم مجاز: عبارت است از نسبت درصد سطح زیربنای کل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ساخت با کاربری مجاز طبق طرح تفصیلی (مشاعات و انبار و پارکینگ در زیرزمین و پارکینگ در همکف جزء این ضریب محاسبه نمی گردند.)

5)قطعه مالکیت: قطعه‌زمين‌داراي‌حدود مشخص و سند مالكيت رسمي .

6)تفکیک: تفكيك: تقسيم يك قطعه مالكيت به چند قطعه مالكيت جهت استفاده واحد يا مختلف.

7)تجمیع: ادغام چند قطعه مالكيت جهت استفاده واحد يا مختلف ( عكس عمل تفكيك ).

8)کد نوسازی:بع عبارتی شماره ای که تمام مشخصات زمین را به صورت عدد در بر دارد.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.